Blog

Altın Küpelerde Ayar Yazar Mı?

Altın Küpelerde Ayar Yazar Mı?

Altın Küpelerde Ayar Yazar Mı? Altın takıları alırken her zaman ilk olarak kaç ayar olduğuna bakılmaktadır. Özellikle altın küpelerin pek çoğunda ayar bulunmaktadır. Ancak küpelerin arka kısmında veya klips bölmesinde ayar ile ilgili kodlar bulunabilmektedir.

Altın küpeler genelde 14 ayar veya 22 ayar olabilmektedir. Ancak ağır ve daha yüksek fiyatlı küpeler genelde 22 ayardır. Altın takıların hepsinde kod bulunası şarttır. Ancak bazı takılarda kod bulunmayabiliyor.

Yine de bu takıların altın olduğu için sertifikasının bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz.

Altın Küpelerin Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Altın küpe ve diğer takılar aynı zamanda yatırım olarak da tercih edebileceğiniz ürünlerdendir. Almış olduğunuz altın küpeleri satmak istediğiniz altının gramajı üzerinden hesap yapılmaktadır. Ancak küpenin zaman içerisindeki yıpranma payı ve işçiliği gibi detaylar küpeleri satarken ücretin daha düşük olmasına neden olabilir.

Eğer mevcut olarak kullandığınız altın küpelerin herhangi bir yerinde ayar ile ilgili bir kod bulunmuyor ise hemen Turan Kuyumculuk mağazamızdan kaç ayar olduğunu öğrenebilirsiniz. Küpelerde genellikle farklı aparatlar ve eklentiler de olduğu için kod görünmeyecek bir yerinde de olabilmektedir.

Ancak Mustafa Turan liderliğinde hizmet vermeye devam eden kuyumcumuz aracılığı ile kolaylıkla küpelerinizin kaç gram veya kaç ayar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Altın Küpelerde Damga veya Kod Yok İse Ne Yapılmalıdır?

Altın küpelerin üzerinde her zaman kod veya benzeri bir damga bulunmayabilir ancak düzenli olarak küpeleri kullanıyor iseniz zaman içerisinde yıpranmadan dolayı damgalar silinmiş olabilir.

Aynı şekilde temizletme veya parlatma işlemleri sonrasında da altın ayarı ve kodu silinebilmektedir. Altın küpelerin ayarı ile ilgili en net bilgiyi kuyumculardan öğrenebilirsiniz.

Almış olduğunuz altın küpelerin ayar damgasının olmaması durumunda ilk olarak akla gelen şeylerden biri de sahte olabileceğidir. Ancak her ayarı yazmayan küpenin sahte olması doğru değildir.

Turan Kuyumculuk olarak altın ayarı belirleme ve gramaj hesaplama ile ilgili tüm taleplerinizde sizlere hizmet vermekteyiz. Altın küpelerde ayar bulunmayan modeller ile ilgili tüm merak ettiklerinizi mağazamıza iletebilir ve ayar hesabı için bizlerle görüşebilirsiniz.