Blog

Altın Küpeler Nasıl Temizlenir?

Altın Küpeler Nasıl Temizlenir?

Altın Küpeler Nasıl Temizlenir? Altın küpe ve diğer takılarınız zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak kararabilir. Ancak Turan Kuyumculuk mağazamıza altın küpelerinizi getirerek kısa süre içerisinde kolaylıkla temizlenmesini ve parlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Altın takıları ve küpeleri temizlemek ve parlatmak için evde de uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Peki, altın küpeler nasıl temizlenir?

Altın Takılar Nasıl Temizlenir?

  • Altın küpeleri ve takıları parlatmak ve temizlemek için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de karbonat ile temizlemektir. Bunun için sadece yarım su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonat koymanız yeterli olacaktır.
  • Ardından yumuşak bir diş fırçasını hazırladığınız suya batırabilirsiniz. Hafif hareketler ile altın küpelerinizi diş fırçası ile hemen temizleyebilirsiniz.
  • Temizleme işleminin ardından altın küpelerini ılık su ile durulamayı unutmamalısınız. Sonrasında mutlaka temiz bir bez ile kurulayabilirsiniz.
  • Altın küpeleri temizlemek için tercih edeceğiniz bir diğer etkili yöntem ise bulaşık deterjanı ile silmektir. Bunun için yumuşak ve temiz bezi nemlendirerek az miktarda bulaşık deterjanı dökebilirsiniz. A
  • rdından takılarınızı ve küpelerinizi bez ile yumuşak hareketler silerek kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Deterjan kalıntısının kalmaması için ılık su ile duruladıktan sonra mutlaka bir bez ile kurulamalısınız.
  • Altın takıları amonyak ile temizlemek en bilindik yöntemlerden biridir. Ancak altın takıları amonyak ile temizlerken çok daha dikkatli olmalısınız.
  • Çünkü altın temizliğinde kullanacağınız amonyak oldukça güçlü bir temizleyicidir. Ayrıca kimyasal bir madde olarak yakıcı özelliğe de vardır. Hem kendinizin hem de altın takılarınızın zarar görmemesi adına amonyak ile temizliği çok nadir tercih edebilirsiniz.
  • Amonyak altın takılarına sıklıkla kullanıldığı zaman zarar verebilmektedir. Ayrıca içerisinde inci veya platin olan altı küpelerin temizliği için de amonyak kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
  • Ancak yine de amonyak ile altın küpeleri temizlemek istiyorsanız sadece 2 ölçek suyun içerisine 1 ölçek amonyak eklemeniz yeterli olacaktır. Karışımı karıştırdıktan sonra içerisine küpelerinizi bir dakika kalacak şekilde koyabilirsiniz. Ardından bol suyun altında durularak temiz bir bez ile silebilirsiniz.
  • Altın küpeleri temizletmek ve takılarınızın zarar görmemesi için en etkili yöntem ise kuyumculardır.