Blog

Altın Kolye Nasıl Parlatılır?

Altın Kolye Nasıl Parlatılır? Altın takılarınızın ilk gün aldığınız gibi daha parlak ve ışıl ışıl durmasını sağlamak için pek çok farklı yöntemi tercih edebilirsiniz. Tüm takılarınız gibi altın takılarınız da kullandığınız süre içerisinde kirlenebilir ve kararabilir. Bu da altın kolye, küpe, yüzük ve bilekliklerin ışıltısını kaybetmesine sebep olabilir. Ancak evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler ile sizler de kolaylıkla altın kolye parlatma işlemini yapabilirsiniz.

Altın Kolye Nasıl Parlatılır?

Sürekli olarak boynunuzda duran altın kolyeniz zaman içerisinde yağlanarak ve kirlenerek parlaklığını yitirebilir ve mat bir görünüme sahip olur. Sizlere sunacağımız en pratik yöntemler ile sizler de altın kolyelerinizi pratik bir şekilde temizleyebilir ve parlatabilirsiniz.

Altın Kolye Parlatma Yöntemleri

Karbonat Ve Sirkeli Su İle Altın Kolye Parlatma

Sadece küçük bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı kadar sirkeyi ve kabartma tozunu ekleyerek üzerine az bir miktar su ilave edin. Karışımı hazırladıktan sonra diş fırçası ile karışımdan alarak altın kolyenizi fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Ilık su ile altın kolyeyi duruladıktan sonra parlatma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Amonyak İle Altın Kolye Parlatma

Sadece altın kolye parlatma için değil diğer tüm altın takılarınız için amonyak ile parlatma yöntemini kullanabilirsiniz. Az bir miktar amonyağı yeteri kadar su ile karıştırarak altın kolyeyi kabın içerisinde birkaç dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile altın kolyeyi durulayın. Ardından kuru ve temiz bir bez ile altın kolyeyi kurulayarak parlatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Değerli Taş Bulunan Altın Takılar Nasıl Parlatılır?

Altın takılarınızın üzerinde değerli taşlar da bulunabilmektedir. Bunun için hem değerli taşlara zarar vermeden hem de altını koruyarak parlatma işlemi yaparken çok daha dikkatli olmalısınız.

Değerli taş bulunan altın takıların su ile çok temas ettirilmesi tavsiye edilmemektedir. Ancak sadece bulaşık deterjanı ve temiz bir kuru bez yardımı ile silerek pırlanta veya diğer değerli taşların bulunduğu altın takılarınızı parlatabilirsiniz.

Pırlantalı altın yüzük veya kolyeyi parlatmak için kullanmadığınız bir diş fırçasının üzerine az miktar diş macununu veya sabunu sürerek pırlantayı ve altını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Su ile durulama işlemi yapmayacağınız için sadece diş macununu sürdükten sonra fırçayı ıslatmanız değerli taşlı altın kolyeyi parlatmanız için yeterli olacaktır.