Blog

Altın Bilezik Ayarı Nerde Yazar?

Altın Bilezik Ayarı Nerde Yazar? Altının kaç ayar olduğu en çok merak edilen konulardan biridir. Eğer altın takı kullanmayı seviyor veya altını bir yatırım aracı olarak değerlendirmek istiyorsanız sizler de altın ayarının nerde yazdığını merak ediyor olabilirsiniz. Altın bilezik ayarı nerde yazar ve altın ayarı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler için açıkladık.

Altın Ayarı Nedir?

Bilindiği üzere altın madeni doğada saf bir şekilde bulunmaktadır. Bilezik, yüzük, kolye ve diğer takılar için altın çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma hazır hale gelmektedir. Kolay işlenebilen bir maden olmasının yanı sıra aynı zamanda en değerli madenlerden de biri olarak bilinmektedir. Altın ayarı altının ne kadar yüksek bir değere sahip olduğunu göstermektedir. Genellikle 22 ayar altın bilezik modellerinde en çok tercih edilen ayardır. Aynı zamanda 14 ayar da yine 22 ayardan sonra altın takılarda sıkça tercih edilmektedir. 22 ayar altın 14 ayar altın ile karşılaştırıldığında biraz daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Elinizdeki altının ayarı ne kadar yüksek ise elinizdeki takı veya altın da bir o kadar yumuşak olmalıdır.

Altın Bilezik Ayarı Nerde Yazar?

Genellikle altın bilezik modellerinde ayarlar açma kapama kelepçesinin olduğu bölüm içerisine oldukça küçük bir şekilde işlenebilmektedir. Eğer kelepçeli bir bilezik modeli kullanmıyorsanız kullandığınız bilezik modelinin iç kısmında da yazan ayar değeri ile kullandığınız bilezik modelinin kaç ayar olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Altının Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Eğer kullanmakta olduğunuz bilezikte veya diğer takılarınızda altın ayarını göremiyorsanız küçük bir parlatma veya temizleme işlemi ile altının ayarının tekrar görünmesini sağlayabilirsiniz. Altın ayarı kesinlikle tüm altın takılar içerisine işlenmesi gereken bir değerdir. Ancak her altın bilezikte aynı yerde yazmayabilir. Genellikle altın yüzük ve bilezik modelleri içerisinde iç kısımlarda bilezik altın ayarı yazmaktadır. Çoğu klipsli bilezik modelinde de klips kısmında yer alan altın bilezik ayarı ile satma ve alma işlemleriniz sırasında bileziğinizin kaç ayar olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Altının kaç ayar olduğunun anlaşılması için kesinlikle bileziklerin iç kısımlarda yer alan ayar damgasının incelenmesi gerekmektedir.