Blog

Altın Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Altın Yüzük Nasıl Anlaşılır? Gerek takı ve aksesuar olarak gerekse de yatırım amaçlı olarak pek çok kişi altını tercih etmektedir. Altın yüzükler de yine kadınların çoğunluklar tercih ettiği bir takıdır. Ancak bazen evde kendiniz takmış olduğunuz yüzüğün gerçekten de altın olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Peki, altın yüzük nasıl anlaşılır? Evde altın yüzüğü anlamak için uygulayabileceğiniz yöntemler nelerdir?

Altın Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Altını anlamak için öncelikli olarak yüzük, kolye veya bileklik hangi takı çeşidi olursa olsun içerisinde mutlaka bir damgasının ve ayarının olması gerekir. Eğer herhangi bir damga veya ayar yok ise o altının sahte olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Altın yüzüğün altın olup olmadığını anlamak için en bilindik yöntemlerden biri de altını ısırmaktır. Eğer ısırdığınızda altın üzerinde bir iz oluşuyor ise altın yüzüğün gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Altın her ne kadar işlenebilen bir maden olsa da aslında işlendikten sonra bile yumuşak yapısını korumaktadır.

Altın yüzüğün altın olup olmadığını anlamak için yine tercih edebileceğiniz bir diğer etkili yöntem de mıknatıs yöntemidir. Gerçek bir altını hiçbir mıknatıs çekmeyecektir. Bunun için mıknatıs yöntemi ile gerçek ve sahte altını kolaylıkla birbirinden ayırt edebilirsiniz.

Evde Altın Yüzüğün Gerçek Mi Sahte Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kuyumcuya gideren takmış olduğunuz yüzüğün gerçekten altın mı yoksa sahte mi olduğunu kısa sürede öğrenebilirsiniz. Ancak evde öğrenmek istiyorsanız bunun için yapmanız gereken birkaç yöntemi sizler ile paylaşacağız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemlere ek olarak altın yüzüğünüzün üzerindeki renk değişikliklerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Eğer altın yüzüğünüz çok yıpranmış ise temizledikten sonra tekrar renk değişikliğini kontrol etmelisiniz.

Altın yüzük içerisinde genellikle damgalar yer almaktadır. Bu damgalar hem altın yüzüğün ayarını hem de gerçek olup olmadığını kanıtlayan en önemli faktörler içerisinde yer almaktadır. Isırma yöntemi bazen sizi yanıltsa da damgaları kontrol ederek altın yüzüğün sahte mi yoksa gerçek mi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Mağdur olmamak için altın yüzük modellerini ve diğer altın takılarınızı sadece kuyumculardan almaya özen göstermelisiniz.